Mediacje KNF. Jako mediator w Sądzie Polubownym Komisji Nadzoru Finansowego (SP KNF) przeprowadziłam ponad 220 mediacji, z czego trzy czwarte zakończyło się ugodą.

Można mnie znaleźć na liście mediatorów Sądu Polubownego KNF. W razie pytań zapraszam do kontaktu.

knf mediacje frankowe

knf mediacje frankowe

Uwolnienie kursu franka szwajcarskiego, wprowadzone przez bank centralny Szwajcarii na początku 2015 roku, spowodowało zmiany w pozostających do spłaty saldach kredytów frankowych.

Wśród „frankowiczów” pojawiło się przekonanie, że zostali oszukani przez banki. Do dziś banki postrzegane są przez niektórych kredytobiorców jako instytucje, które na kredytach frankowych nieźle zarobiły. Z kolei banki zmuszone są zakładać coraz wyższe rezerwy na straty związane z udzielonymi kredytami walutowymi. Tak naprawdę obie strony sporu znajdują się w bardzo niekorzystnej sytuacji.

mediacje knf
mediatorzy knf

Moje doświadczenie związane z mediacjami kredytów frankowych sięga pierwszych sądowych mediacji frankowych, które pojawiły się wraz z pozwami „frankowiczów”, wnoszonymi przeciwko bankom.

Początkowo, banki z zasady nie zgadzały się na podjęcie mediacji, a jeśli już przystąpiły do mediacji, to ustępstwa z ich strony były bardzo nieznaczne. W rezultacie praktycznie nie było szansy na osiągnięcie ugody mediacyjnej w sprawach frankowych w mediacjach sądowych.

Momentem przełomowym w kwestii mediacji dotyczących kredytów frankowych okazała się być propozycja Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego.

Pod koniec 2020 roku Przewodniczący KNF zaproponował przekształcenie kredytów frankowych w złotowe. Głównym celem tej propozycji było umożliwienie kredytobiorcom frankowym takich rozliczeń z bankami, jakby od początku ich kredyty były kredytami złotowymi. W ślad za tą propozycją, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w lipcu 2021 roku opublikował „Stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego co do kierunków rozstrzygnięcia zagadnień prawnych przedstawionych przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego dotyczących hipotecznych kredytów mieszkaniowych denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej” (dalej Stanowisko UKNF).

W oparciu o zalecenia zawarte w Stanowisku UKNF banki stworzyły swoje programy mediacyjne. Efekty tych programów omówione są w artykule „Kredyty frankowe w mediacji„. Stanowisko UKNF wydaje się być salomonowym rozwiązaniem, które znacznie poprawia sytuację kredytobiorców, nie prowadząc z drugiej strony do nadmiernych napięć finansowych w krajowym systemie bankowym.

Mediacje KNF. Gdzie i kiedy można przystąpić do mediacji?

W Sądzie Polubownym KNF obecnie prowadzone są mediacje w ramach programów mediacyjnych zaproponowanych przez kilka banków. Warto podkreślić, że w ramach tych programów kredytobiorcy nie ponoszą kosztów mediacji. W przypadku złożenia indywidualnego wniosku o mediację przez kredytobiorcę, opłata uregulowana jest w TARYFIE OPŁAT ZA CZYNNOŚCI SĄDU POLUBOWNEGO PRZY KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO.

Wniosek o mediację można również złożyć w każdej fazie sporu sądowego. Sądy zazwyczaj przychylają się do takich wniosków, jeśli druga strona nie wyrazi sprzeciwu. W przypadku mediacji sądowych, koszty mediacji ponoszone są przez strony po połowie, a ich wysokość regulowana jest przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 czerwca 2016 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.

Ponadto niektóre banki uczestniczą w mediacjach pozasądowych, również poza Sądem Polubownym KNF. W takim przypadku koszty mediacji ustalane są umownie.

KNF mediacje frankowe